Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego

Awatar użytkownika
Manager
Posty: 252
Studiuję: Geodezja
Lokalizacja: Polska

Tomy666, 16 mar 2011, 10:29

Obrazek
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja jest godnym kontynuatorem dokonań i tradycji Wydziału Zootechnicznego, powołanego wraz z utworzeniem w 1953 roku Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. W trakcie systematycznego rozwoju ukształtowała się obecna struktura Wydziału obejmująca 10 katedr. Większość z nich dysponuje własnymi Stacjami Doświadczalnymi utrzymującymi do celów badawczych i dydaktycznych różne gatunki zwierząt gospodarskich. Na Wydziale zatrudnionych jest 40 samodzielnych pracowników naukowych, w tym 22 profesorów tytularnych. Znaczący potencjał naukowy związany ze stanem kadrowym, zakresem badań i szerokim spektrum dydaktycznym plasuje Wydział w czołówce krajowej, czego potwierdzeniem jest posiadanie najwyższej kategorii A, oraz rozległa i aktywna współpraca naukowa z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Kształcenie na Wydziale odbywa się na trzech kierunkach:

1. Zootechnika (ze specjalnościami: Hodowla zwierząt, Hodowla i użytkowanie koni, Hodowla ekologiczna i ochrona zwierząt, Prewencja weterynaryjna i ochrona zdrowia zwierząt),
2. Biologia, ze specjalnością Biologia stosowana
3. Rybactwo, ze specjalnością Rybactwo Śródlądowe i Ochrona Środowiska Wodnego.

Charakterystyka

W chwili obecnej Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, będący jednym z 8 Wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, jest prężną i znaną w kraju jednostką naukową i dydaktyczną. Aktualnie, w 11 funkcjonujących na Wydziale Katedrach zatrudnionych jest 92 nauczycieli akademickich, w tym 22 profesorów tytularnych, 19 doktorów habilitowanych oraz 49 pracowników naukowo-dydaktycznych ze stopniem naukowym doktora i 2 z tytułem zawodowym magistra inżyniera. W kategoryzacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod względem działalności naukowej, zaliczany jest do jednostek o najwyższej, pierwszej kategorii. Odpowiednią jakość kształcenia akademickiego studentów, oprócz fachowej kadry nauczycieli akademickich gwarantuje bogata i ciekawa oferta dydaktyczna. Realizowany jest tu, zgodnie z zaleceniem „karty bolońskiej” trójstopniowy system kształcenia, obejmujący studia inżynierskie, magisterskie i doktoranckie. Studia prowadzone są na trzech kierunkach:

Kierunek: Zootechnika

Specjalności: Hodowla zwierząt; Hodowla i użytkowanie koni; Hodowla ekologiczna i ochrona zwierząt; Prewencja weterynaryjna

Kierunek: Rybactwo

Specjalność: Rybactwo śródlądowe i ochrona środowiska wodnego

Kierunek: Biologia

Specjalność: Biologia stosowana

Specyfiką Wydziału są funkcjonujące przy większości Katedr Stacje Doświadczalne, w których utrzymywane są różne gatunki zwierząt gospodarskich. Stacje te stwarzają możliwość prowadzenia w nich badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych i praktyk studenckich. W Stacjach Doświadczalnych utrzymywane są również zwierzęta ras rodzimych takie jak: koniki polski, konie huculskie, gęsi zatorskie, kury zielononóżki kuropatwiane, wysokoplenne owce olkuskie i nutrie standardowe – objęte programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt w Polsce.

Na wszystkich kierunkach prowadzone są studia stacjonarne w systemie dwustopniowym (studia I-go stopnia - inżynierskie lub licencjackie) i studia II-go stopnia magisterskie. Studia niestacjonarne (I-go i II-go stopnia) prowadzone są na kierunku Zootechnika. Ponadto na Wydziale kształci się 35 doktorantów, będących słuchaczami Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Rolniczego.

Profil

Studia na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt oferują solidne wykształcenie z zakresu nauk o zwierzętach, biologii i prewencji weterynaryjnej, oceny surowców pochodzenia zwierzęcego, podstaw produkcji roślinnej, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym. Nieodłącznym elementem kształcenia jest opanowanie języka obcego, a także umiejętności posługiwania się technikami komputerowymi. Studenci Wydziału mogą uczestniczyć w badaniach naukowych, a także prowadzić własne doświadczenia we współpracy ze swoimi opiekunami naukowymi. Studia na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt, to także możliwość praktyk w gospodarstwach hodowlanych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Absolwenci Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt mogą podjąć pracę w:

* gospodarstwach hodowlanych
* przemyśle paszowym
* zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego
* administracji państwowej i samorządowej
* placówkach naukowo-badawczych

Obrazek
* doradztwie rolniczym i placówkach obsługi rolnictwa
* zawodowym i średnim szkolnictwie rolniczym
* laboratoriach analitycznych
* ogrodach zoologicznych

Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej; dysponują rozległą wiedzą i potrafią sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy, również w branżach niezwiązanych bezpośrednio z wyuczonym zawodem.
Uniwersytet Rolniczy Kraków

Wróć do „Forum Ogólne Uniwersytetu Rolniczego”