Wydział Leśny UR Kraków

Awatar użytkownika
Manager
Posty: 252
Studiuję: Geodezja
Lokalizacja: Polska

Tomy666, 24 lip 2010, 21:06

Obrazek
Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wywodzi się z najstarszej uczelni akademickiej w Polsce – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swe powstanie zawdzięcza inicjatywie i wysiłkom prof. dr Dezyderego Szymkiewicza, dzięki któremu w październiku 1946 roku w ramach Wydziału Rolniczego UJ utworzono Sekcję Leśną. W tym okresie Wydział Rolniczy zmienił swą nazwę na Rolniczo–Leśny z dwiema sekcjami: rolniczą i leśną, a we wrześniu 1949 roku został przekształcony na dwa odrębne wydziały: Rolniczy i Leśny. Pierwszym dziekanem Wydziału Leśnego był prof. dr Tadeusz Gieruszyński. Na prężnie rozwijający się Wydział już w 1951 roku Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego wstrzymało, z przyczyn pozamerytorycznych, wpisy na pierwszy rok studiów, by w 1954 roku doprowadzić do całkowitej jego likwidacji. Dzięki determinacji grona profesorów, z prof. dr Tadeuszem Gieruszyńskim na czele, Wydział Leśny został wznowiony w 1963 roku, a na swoją siedzibę otrzymał budynek przy ul. św. Marka 37. Był wtedy czwartym wydziałem ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej. Od 1983 r. siedziba Wydziału mieści się w budynku przy al. 29 Listopada 46.

Proces dydaktyczny na Wydziale Leśnym realizowany jest przez prawie 100 pracowników naukowo-dydaktycznych zatrudnionych w 15 katedrach i zakładach. Profil naukowo-badawczy i kierunki kształcenia związane są z szeroko pojętą problematyką gospodarki leśnej ze szczególnym uwzględnieniem terenów górskich i regionów objętych wpływem skażeń przemysłowych. Bogate tradycje oraz wieloletni dorobek naukowy i dydaktyczny pracowników Wydziału stanowią gwarancję dobrego wykształcenia absolwentów

Studentom proponowane są wszystkie, właściwe uczelni akademickiej, formy kształcenia. Oprócz tradycyjnych wykładów i ćwiczeń kameralnych znaczna część godzin dydaktycznych przeznaczona jest na seminaria specjalizacyjne i zajęcia fakultatywne. Zdobytą wiedzę teoretyczną studenci mają możliwość zweryfikować i utrwalić w praktycznym zastosowaniu w ramach ćwiczeń terenowych. Odbywają się one przeważnie w lasach doświadczalnych Wydziału Leśnego położonych w Beskidzie Sądeckim wokół malowniczej Krynicy Górskiej.

Kształcenie studentów na Wydziale Leśnym realizowane będzie w formie studiów stacjonarnych na dwóch specjalnościach:gospodarka leśna i ochrona zasobów leśnych oraz studiów niestacjonarnych na specjalności gospodarka leśna.

W roku akademickim 2008/2009 przewiduje się rekrutację na studia stacjonarne pierwszego stopnia a także na studia niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień studiów stacjonarnych trwa 3,5 roku (7 semestrów) i umożliwia uzyskanie tytułu inżyniera leśnictwa oraz kontynuację nauki na drugim stopniu studiów. Studia drugiego stopnia trwają 1,5 roku (3 semestry) i umożliwiają uzyskanie tytułu magistra leśnictwa. Studia niestacjonarne pierwszego stopnia trwają 4 lata (8 semestrów) i umożliwiają uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera leśnictwa. Po ich ukończeniu istnieje możliwość kontynuowania nauki na trwających 1,5 roku (3 semestry) niestacjonarnych studiach drugiego stopnia.

Aktualnie na Wydziale Leśnym (studia stacjonarne, niestacjonarne) kształci się około 1500 studentów.

Podczas pierwszego i drugiego roku studiów wykładane są przedmioty ogólne i podstawowe (około 40% łącznej liczby godzin dydaktycznych) oraz kierunkowe. Do przedmiotów podstawowych należą: matematyka i statystyka matematyczna, chemia, zoologia leśna, ekologia z sozologią, meteorologia z klimatologią leśną, botanika leśna z dendrologią i fitosocjologią, gospodarka łowiecka, fizjologia roślin drzewiastych, dendrometria, geodezja leśna, gleboznawstwo leśne, ochrona przyrody, maszynoznawstwo leśne. Właściwe przygotowanie z przedmiotów ogólnych i podstawowych jest gwarancją studiowania na wyższych latach przedmiotów kierunkowych, zawodowych i specjalizacyjnych, które ująć można w 4 szerokie grupy problemowe, dotyczące: 1/ hodowli lasu, 2/ ochrony lasu, 3/ użytkowania zasobów leśnych oraz 4/ urządzania i organizacji leśnictwa.

Swoje zainteresowania naukowe studenci mogą rozwijać w Kole Naukowym Leśników w ramach którego działają następujące sekcje: biometryczna, botaniki leśnej i ochrony przyrody, genetyki drzew leśnych, geoinformatyki, ekonomiki leśnictwa i marketingu, entomologiczna, etyki i tradycji łowieckiej, łowiecka i ornitologiczna.

Absolwenci Wydziału Leśnego o specjalności gospodarka leśna mogą podjąć pracę w jednostkach administracji lasów państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu, w szkolnictwie leśnym, placówkach naukowych oraz w instytucjach związanych z leśnictwem i przestrzennym zagospodarowaniem kraju.

Profil kształcenia na specjalności ochrona zasobów leśnych nastawiony jest na przygotowanie specjalistów do pracy w obszarach szczególnie chronionych. Poza przedmiotami ogólnymi, podstawowymi i leśnymi znaczną część w programie studiów zajmują zagadnienia specjalistyczne, takie m.in. jak: planowanie przestrzenne, architektura krajobrazu, ochrona przyrody żywej i nieożywionej, ochrona dóbr kultury oraz przygotowanie do prowadzenia szeroko pojętej edukacji ekologicznej społeczeństwa. Absolwenci tej specjalności predysponowani są do podjęcia pracy w administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach specjalistów ochrony środowiska, w parkach narodowych, parkach krajobrazowych, lasach komunalnych, lasach w okręgach przemysłowych, a także administracji lasów państwowych zwłaszcza w działach związanych z ochroną ekosystemów leśnych i różnorodności biologicznej oraz do prowadzenia edukacji ekologicznej. Uzyskana wiedza i umiejętności na obydwu specjalnościach studiów umożliwiają absolwentom m.in. otwieranie firm usługowych, a także podejmowanie pracy w prywatnych podmiotach gospodarczych działających na rzecz leśnictwa oraz ochrony środowiska.

Info:http://www.les.ar.krakow.pl
Uniwersytet Rolniczy Kraków

Wróć do „Forum Ogólne Uniwersytetu Rolniczego”