Cechy morfologiczne gleby

Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 343
Studiuję: Inż-Śr
Lokalizacja: /home

Dziekan, 25 sty 2013, 13:49

CECHY MORFOLOGICZNE

STRUKTURA GLEBY – stan gleby, w którym ziarna glebowe są zlepione w zespoły ziaren, tak zwane agregaty, o określonych kształtach i wymiarach, np. słupki, płytki, bryłki. Agregaty te są w specyficzny sposób połączone i ułożone w przestrzeni.
BARWA – jest ważną cechą morfologiczną,pomocną w rozrożnianiu miąższości poszczególnych poziomów i warstw w profilach glebowych. Barwy jakimi odznaczają się gleby wywodzą się z trzech podstawowych: bialej, czarnej i czerwonej
MIĄŻSZOŚCIĄ gleby nazywa się łączną głębokość wszystkich jednolitych genetycznie poziomów zróżnicowania profilu glebowego od powierzchni do skały macierzystej. Za dolną granicę gleby uważa się tę część skały macierzystej, która nie wykazuje śladów procesu glebotwórczego.

NOWOTWORY GLEBOWE - widoczne gołymi okiem skupienia substancji w różnej formie i o różnym składzie chemicznym, które wytrącają się w wyniku procesu glebotwórczego. Nowotwory wyraźnie odróżniają się od otaczającej je masy glebowej zarówno składem, barwą i kształtem. Mogą powstawać w różny sposób a ich powstawanie odbywa się w kilku kolejnych fazach.
Akademickie Rozmowy

Wróć do „Gleboznawstwo i rekultywacja”